Minimální limit pojistného plnění dle § 9 odst. 1 zákona č. 250/2017 Sb.

Dne 1. ledna 2023 nabyla účinnosti vyhláška č. 409/2022 Sb., o pravidlech pro výpočet minimálního limitu pojistného plnění pro pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou při správě kvalifikovaného systému elektronické identifikace. Vyhláška byla vydána na základě zmocnění uvedeného v § 9 odst. 1 zákona č. 250/2017 Sb., o elektronické identifikaci.

Vyhláška stanovuje pravidla výpočtu minimálního limitu pojistného plnění pro pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou při správě kvalifikovaného systému elektronické identifikace, a to v závislosti na počtu držitelů prostředků pro elektronickou identifikaci a úrovni záruk prostředků pro elektronickou identifikaci. Základem pro výpočet minimálního limitu pojistného plnění je stanovena částka 25 000 000 Kč.

Koncepce povinného pojištění a stanovení minimálního limitu pojistného plnění vyhláškou byla zvolena tak, aby výše pojistné částky byla úměrná možným škodám, které lze v rozumné míře předpokládat při správě kvalifikovaného systému elektronické identifikace. Výše pojistné částky by tak vždy měla zohledňovat skutečný rozsah činnosti akreditované osoby při správě kvalifikovaného systému elektronické identifikace. Akreditovaná osoba je povinna podle ustanovení § 9 odst. 2 zákona č. 250/2017 Sb., nahradit škodu způsobenou při správě kvalifikovaného systému elektronické identifikace bez ohledu na sjednaný limit pojistného plnění. Akreditované osoby by tak vždy měly přihlédnout k rozsahu jimi vykonávané činnosti a pro tuto činnost se adekvátně pojistit.

Akreditovaná osoba musí splňovat podmínky pro udělení akreditace po celou dobu platnosti udělené akreditace, nikoli jen v době vydání rozhodnutí o udělení akreditace. V opačném případě má akreditovaná osoba povinnost oznámit Digitální a informační agentuře skutečnost, že přestala splňovat podmínky pro udělení akreditace (vizte § 5 odst. 7 zákona č. 250/2017 Sb.). Akreditovaná osoba tedy musí přizpůsobit parametry sjednaného limitu pojistného plnění počtu držitelů prostředků pro elektronickou identifikaci a úrovni záruky prostředků pro elektronickou identifikaci.

Limity pojistného plnění vypočtené dle pravidel uvedených ve vyhlášce jsou stanoveny jako minimální povinné, tj. lze samozřejmě sjednat pojištění s vyšším limitem pojistného plnění.

Vyhláška obsahuje rovněž v § 2 přechodné ustanovení, podle kterého je akreditovaná osoba povinna uvést výši limitu pojistného plnění pro své pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou při správě kvalifikovaného systému elektronické identifikace do souladu s minimálním limitem pojistného plnění, a to nejpozději do 6 měsíců ode dne nabytí účinnosti vyhlášky.

Zpět