Kontakty

Digitální a informační agentura
Na Vápence 915/14, 130 00 Praha 3
Datová schránka: yukd8p7
IČO: 17651921
posta@dia.gov.cz

Digitální a informační agenturaTel: 225 514 759
Odbor služeb eGovernmentuTel.: +420 246 091 452
e-mail: oveg@dia.gov.cz
Odbor hlavního architekta eGovernmentuTel.: +420 246 091 451
e-mail: oha@dia.gov.cz
Infolinka k datovým schránkámTel.: 954 200 200
(Pokud si nevyberete z nabízených možností, budete v pracovních dnech od 8:00-18:00 přepojeni na operátora.)
ePoradna k datovým schránkám
Informační linka pro uživatele státem
poskytovaných identifikačních prostředků
(eObčanky, NIA ID, mobilního klíč eGovernmentu)
Tel.: 227 023 444
pracovní dny 7:00 – 18:00 hod.
Blokace funkce elektronické identifikace e-Občanek s čipemTel.: 227 023 456
Informační linka pro uživatele služeb základních registrůTel.: 227 023 499
pracovní dny 7:00 – 18:00 hod. pro klientský servis;
pro výpadky služeb základních registrů NONSTOP

Kontakt pro média

press@dia.gov.cz

Anna-Marie Lichtenbergová – tel. +420 776 669 936

Tiskové zprávy

21. 2. 2024 Za první měsíc si eDoklady stáhlo téměř 300 tisíc občanů, rychle přibývají i noví ověřovatelé

Aplikace eDoklady, kterou Digitální a informační agentura (DIA) spustila 20. ledna, má v telefonu již téměř 300 tisíc občanů. eDoklady lidem poslouží k pohodlnějšímu a bezpečnějšímu prokazování směrem k úřadům, soukromým subjektům, ale i mezi sebou. Počet ověřovatelů se od startu aplikace téměř zdesetinásobil. Další vlnu zájmu DIA čeká od července, jelikož od 1. 7. musí digitální občanky přijímat Policie ČR, finanční úřady či úřady práce. Více informací naleznete v přiložené tiskové zprávě (pdf).

14. 2. 2024 Digitální plné moci pod taktovkou DIA se přibližují, vláda dnes schválila jejich zavedení v novele

Vláda dnes schválila novelu zákona o základních registrech, jejíž součástí je i Registr zastupování. Jeho tvorbu má na starosti Digitální a informační agentura (DIA) a občanům a podnikům přinese velké zvýšení komfortu v situacích, kdy budou někoho zastupovat, nebo když někdo bude zastupovat je. Ulehčí se tak například zastupování dětí rodiči nebo zaměstnanců za firmami, bez nutnosti obíhat úřady. Vše půjde vyřídit pár kliknutími a plná moc zůstane úřadům k dispozici až do jejího odvolání nebo vypršení platnosti. Více informací naleznete v přiložené tiskové zprávě (pdf).

31. 1. 2024 Digitální a informační agentura posílila systém Identity občana, přihlašování na střední školy by tak mělo proběhnout bez problémů

Digitální a informační agentura (DIA) posílila systém Identity občana, který umožňuje mimo jiné přihlašování na střední školy. Na základě nedávných problémů při přihlášení k nové aplikaci eDoklady DIA přijala opatření, která pomáhají zajišťovat, že by měl být systém schopen zvládnout očekávaný nápor uživatelů. Více informací naleznete v přiložené tiskové zprávě (pdf).

23. 1. 2024 eDoklady nezpůsobují problémy se základními registry, přihlášení do systému eRecept funguje

Aplikace eDoklady nezpůsobuje problémy při ověřování totožnosti klasickým způsobem – tedy prokázáním se plastovou občankou, například u eReceptů. Veškeré systémy, které ověřování totožnosti využívají – tedy základní registry a informační systémy, i přes velkou zátěž fungují bez obtíží. Pouze krátkodobé výpadky přihlašování k online službám státu způsobilo v uplynulých dnech dočasné přetížení systému Identity občana (NIA). Přetížení bylo způsobeno velkým počtem lidí, kteří se registrovali v aplikaci eDoklady. Problém se však začal okamžitě řešit a přihlašování již téměř bez problémů funguje. Více informací naleznete v přiložené tiskové zprávě (pdf).

22. 1. 2024 Aplikace eDoklady je tady. Lidé mohou stahovat občanku do mobilu. Prozatím ji využijí na ministerstvech a dalších ústředních úřadech

Vicepremiér Ivan Bartoš spolu s Martinem Mesršmídem, ředitelem Digitální a informační agentury (DIA), dnes na tiskové konferenci představili novou aplikaci eDoklady, kterou mohou občané stahovat již od pátku na App Store a Google Play. DIA vytvořila mobilní aplikaci jako plnohodnotnou alternativu k tradičním občanským průkazům. V první fázi bude eDoklady možné použít na tzv. ústředních správních úřadech, zejména ministerstvech. Od druhé poloviny roku třeba i na policii či na úřadech práce. Ověřovat údaje mohou i podnikatelé a firmy po registraci přes datovou schránku. Jedná se o významné zjednodušení pro občany při prokazování totožnosti, které přinese také výhody lepšího zabezpečení a kontroly nad osobními údaji. Stát a obyvatelé tímto krokem získají důležitou výhodu před budoucím přechodem na plánovanou evropskou digitální peněženku. Více informací naleznete v přiložené tiskové zprávě (pdf).

3. 1. 2024 Větší datové zprávy i nové formáty příloh, DIA představuje novinky pro datové schránky

Leden nového roku přináší opět novinky v oblasti datových schránek. Od 1. ledna mohou všichni uživatelé datových schránek posílat zprávy o velikosti až 100 MB, a to dokonce i v několika nových formátech – např. ZIP, MP4 či HEIC. Novela zákona také zavádí povinné profesní schránky autorizovaným architektům, inženýrům a technikům a úředně oprávněným zeměměřičským inženýrům. Více informací naleznete v přiložené tiskové zprávě (pdf).

21. 12. 2023 Digitalizace státu pro všechny, senioři testovali aplikaci Portál občana

Kabinet místopředsedy vlády pro digitalizaci a Digitální a informační agentura (DIA) myslí při vývoji svých aplikací a služeb na všechny. Chystanou mobilní aplikaci Portál občana, která má za cíl usnadnit občanům přístup ke službám státu, DIA spolu s Digitálním Českem otestovala se seniory. Aplikace bude ke stažení na konci ledna 2024. Tato iniciativa navazuje na úsilí přizpůsobovat digitální technologie potřebám všech občanů, tedy i starší generace a vytvořit tak prostředí, které podporuje a motivuje k využívání digitálních služeb státu. Více informací naleznete v příložené tiskové zprávě (pdf).

12. 12. 2023 Prostorová data: Jak je využít pro lepší život

Digitální a informační agentura na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně pořádala v rámci Týdne pro Digitální Česko úspěšný seminář „Prostorová data: jak je využít pro lepší život“, který přilákal široké spektrum odborníků, studentů a zájemců o digitální technologie a o trendy a novinky v oblasti prostorových informací. Více informací naleznete v příložené tiskové zprávě (pdf).

27. 11. 2023 Výpisy z rejstříků zdarma, upozornění na platnost dokladů a propojené datové schránky. Nový Portál občana zjednodušuje přístup ke službám státu

Portál občana, díky kterému lze vyřešit služby státu online, má novou podobu. Pro občany je tak ještě jednodušší zjistit např. bodový stav řidiče, zařídit si zdarma výpis z živnostenského či trestního rejstříku či si nastavit upozornění na konec platnosti občanského i řidičského průkazu. Uživatelské rozhraní Portálu občana, který spravuje Digitální a informační agentura (DIA), je tak jednodušší a přívětivější. Zlepšila se také přehlednost i propojení datových schránek. Více informací naleznete v přiložené tiskové zprávě (pdf).

27. 9. 2023 Česká republika se v digitalizaci neustále posouvá, v Evropě však pořád zaostává. „Bereme to jako výzvu a motivaci,“ komentuje ředitel DIA

Česká republika se neustále zlepšuje v oblasti digitální ekonomiky, což dokládá i hodnocení Evropské komise, které bylo dnes zveřejněno. Česko si velmi dobře vede v digitální gramotnosti – již 60 % populace má základní digitální dovednosti, což je hodnota nad evropským průměrem. Bohužel však trpí nedostatkem odborníků v oblasti ICT, což digitální rozvoj brzdí. Výsledky ukazují i na zlepšení veřejných služeb, jimž se od dubna věnuje nově vzniklá Digitální a informační agentura (DIA). Ta má za úkol koordinovat digitalizaci a standardizaci veřejných služeb.

Více informací naleznete v přiložené tiskové zprávě (pdf).

Celý report Digitální dekáda je ke stažení na: https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/library/2023-report-state-digital-decade  

Dashboard DESI naleznete zde: https://digital-decade-desi.digital-strategy.ec.europa.eu/datasets/desi/charts

27. 9. 2023 Rejstřík trestů čeká přechod na nový systém, výpisy nebudou dostupné do 7. října, přístup nebudou mít ani úřady

Rejstřík trestů čeká plánovaná odstávka z důvodu přechodu na nový systém. Od večera 4. října do půlnoci 7. října nebude možné rejstřík trestů vygenerovat ani z Portálu občana, ani na pobočkách Czech POINT. K datům z rejstříku se nedostanou ani žádné úřady a další orgány veřejné moci. Vzhledem k rozměru přechodu na nový systém se mohou objevit komplikace i po plánované odstávce. Více informací v tiskové zprávě (pdf).

22. 9. 2023 Nová organizace SSSVD převezme roli Národní certifikační autority pro elektronické služby

Důležitá změna na poli poskytování služeb Národní certifikační autority v České republice. Nová příspěvková organizace s názvem Správa státních služeb vytvářejících důvěru (SSSVD) převezme vydávání kvalifikovaných certifikátů pro elektronické podpisy, pečeti, časová razítka a další služby, které dosud zajišťovala Správa základních registrů vybraným segmentům státní správy. Více informací v tiskové zprávě (pdf).

14. 9. 2023 eDoklady se posunuly do další fáze, od nového roku můžete mít občanku v mobilu

Vláda 13. září 2023 schválila možnost používat k fyzickému prokázání totožnosti digitální občanský průkaz. Díky novele zákona o právu na digitální služby, který předložil místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, budou muset od ledna 2024 ústřední správní úřady tyto eDoklady přijmout. Více informace v tiskové zprávě (pdf).

28. 7. 2023 Soukromé zprávy cílené na nové podnikatele nabádají k zápisu do neoficiálních rejstříků. Digitální a informační agentura vyzývá k opatrnosti

Digitální a informační agentura varuje nově podnikající osoby, aby byli obezřetní vůči datovým zprávám, které nabízí krátce po začátku podnikání zápis do soukromého firemního registru. Výzva, kterou v uplynulých týdnech dostali tisíce nových podnikatelů skrze datovou schránku, vytváří dojem, že registrace v tzv. České komoře živnostníků je pro podnikatele ze zákona povinná, což ale není pravda. Společnost navíc vkládá do nabídky citace zákonů týkajících se podnikání a příjmů fyzických osob z živnostenského podnikání, což může příjemce zprávy zmást. Její součástí je i předvyplněná složenka a odkaz na přímou platbu skrze QR kód. Více informací v tiskové zprávě (pdf).

21. 6. 2023 Prestižní PR cenu Zlatý Lemur získal projekt k datovým schránkám

Může se stát služba pro komunikaci s úřady alespoň na pár chvil hitem sociálních sítí? A zvládne něco jako datová schránka vůbec přilákat pozornost desítek influencerů a statisíců mladých Čechů? Digitální a informační agentura zároveň apeluje na občany, aby se do svých datových schránek přihlásili a nedostali se tak do nepříjemné situace, kdy by jim do datovky přišlo něco důležitého.

Tisková zpráva 21. 6. 2023 (pdf)

6. 4. 2023 Datové schránky má nově na starosti Digitální a informační agentura. Apeluje na živnostníky, ať svou schránku využívají

6. dubna 2023

Digitální a informační agentura (DIA) má nově na starosti správu datových schránek. V letošním roce, na základě změny zákona, došlo k automatickému zřízení datových schránek živnostníkům, spolkům a nadacím. Každý nový uživatel dostal dopis do vlastních rukou s přihlašovacími údaji. Ne všichni se však do datové schránky již přihlásili. DIA proto bude i nadále aktivně komunikovat k občanům o možných rizicích v případě neužívání datové schránky.

Tisková zpráva DS 6. 4. 2023 (pdf)

30. 3. 2023 Digitalizace veřejné správy pod jednou střechou, DIA zahajuje svou činnost

30. března 2023

Od 1. dubna 2023 začíná fungovat Digitální a informační agentura (DIA), která bude mít na starosti digitalizaci veřejné správy. Cílem vzniku DIA je posílit a sjednotit digitální transformaci veřejné správy, zlepšit poskytované služby občanům, umožnit strategické financování a zlepšit digitální úroveň České republiky v rámci Evropy. Agentura se bude věnovat například správě a vývoji Datových schránek, Portálu občana, kontaktním místům Czech POINT a Základním registrům. Jedním z prvních projektů bude také nový digitální doklad.

Tisková zpráva (pdf)

Příloha tiskové zprávy (pdf)