Kontakty

Digitální a informační agentura
Na Vápence 915/14, 130 00 Praha 3
Datová schránka: yukd8p7
IČO: 17651921
posta@dia.gov.cz

PodatelnaTel.: 225 514 759
Odbor eGovernmentuTel.: 974 816 614
e-mail: oveg@dia.gov.cz
Odbor hlavního architekta eGovernmentuTel.: 974 816 210, 974 816 211,
e-mail: oha@dia.gov.cz
Infolinka k datovým schránkámTel.: 954 200 200
(Pokud si nevyberete z nabízených možností, budete v pracovních dnech od 8:00-18:00 přepojeni na operátora.)
ePoradna k datovým schránkám
Informační linka pro uživatele státem
poskytovaných identifikačních prostředků
(eObčanky, NIA ID, mobilního klíč eGovernmentu)
Tel.: 227 023 444
pracovní dny 7:00 – 18:00 hod.
Blokace funkce elektronické identifikace e-Občanek s čipemTel.: 227 023 456
Informační linka pro uživatele služeb základních registrůTel.: 227 023 499
pracovní dny 7:00 – 18:00 hod. pro klientský servis;
pro výpadky služeb základních registrů NONSTOP

Kontakt pro média

press@dia.gov.cz

Tiskové zprávy

27. 9. 2023 Rejstřík trestů čeká přechod na nový systém, výpisy nebudou dostupné do 7. října, přístup nebudou mít ani úřady

Rejstřík trestů čeká plánovaná odstávka z důvodu přechodu na nový systém. Od večera 4. října do půlnoci 7. října nebude možné rejstřík trestů vygenerovat ani z Portálu občana, ani na pobočkách Czech POINT. K datům z rejstříku se nedostanou ani žádné úřady a další orgány veřejné moci. Vzhledem k rozměru přechodu na nový systém se mohou objevit komplikace i po plánované odstávce. Více informací v tiskové zprávě (pdf).

22. 9. 2023 Nová organizace SSSVD převezme roli Národní certifikační autority pro elektronické služby

Důležitá změna na poli poskytování služeb Národní certifikační autority v České republice. Nová příspěvková organizace s názvem Správa státních služeb vytvářejících důvěru (SSSVD) převezme vydávání kvalifikovaných certifikátů pro elektronické podpisy, pečeti, časová razítka a další služby, které dosud zajišťovala Správa základních registrů vybraným segmentům státní správy. Více informací v tiskové zprávě (pdf).

14. 9. 2023 eDoklady se posunuly do další fáze, od nového roku můžete mít občanku v mobilu

Vláda 13. září 2023 schválila možnost používat k fyzickému prokázání totožnosti digitální občanský průkaz. Díky novele zákona o právu na digitální služby, který předložil místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, budou muset od ledna 2024 ústřední správní úřady tyto eDoklady přijmout. Více informace v tiskové zprávě (pdf).

28. 7. 2023 Soukromé zprávy cílené na nové podnikatele nabádají k zápisu do neoficiálních rejstříků. Digitální a informační agentura vyzývá k opatrnosti

Digitální a informační agentura varuje nově podnikající osoby, aby byli obezřetní vůči datovým zprávám, které nabízí krátce po začátku podnikání zápis do soukromého firemního registru. Výzva, kterou v uplynulých týdnech dostali tisíce nových podnikatelů skrze datovou schránku, vytváří dojem, že registrace v tzv. České komoře živnostníků je pro podnikatele ze zákona povinná, což ale není pravda. Společnost navíc vkládá do nabídky citace zákonů týkajících se podnikání a příjmů fyzických osob z živnostenského podnikání, což může příjemce zprávy zmást. Její součástí je i předvyplněná složenka a odkaz na přímou platbu skrze QR kód. Více informací v tiskové zprávě (pdf).

21. 6. 2023 Prestižní PR cenu Zlatý Lemur získal projekt k datovým schránkám

Může se stát služba pro komunikaci s úřady alespoň na pár chvil hitem sociálních sítí? A zvládne něco jako datová schránka vůbec přilákat pozornost desítek influencerů a statisíců mladých Čechů? Digitální a informační agentura zároveň apeluje na občany, aby se do svých datových schránek přihlásili a nedostali se tak do nepříjemné situace, kdy by jim do datovky přišlo něco důležitého.

Tisková zpráva 21. 6. 2023 (pdf)

6. 4. 2023 Datové schránky má nově na starosti Digitální a informační agentura. Apeluje na živnostníky, ať svou schránku využívají

6. dubna 2023

Digitální a informační agentura (DIA) má nově na starosti správu datových schránek. V letošním roce, na základě změny zákona, došlo k automatickému zřízení datových schránek živnostníkům, spolkům a nadacím. Každý nový uživatel dostal dopis do vlastních rukou s přihlašovacími údaji. Ne všichni se však do datové schránky již přihlásili. DIA proto bude i nadále aktivně komunikovat k občanům o možných rizicích v případě neužívání datové schránky.

Tisková zpráva DS 6. 4. 2023 (pdf)

30. 3. 2023 Digitalizace veřejné správy pod jednou střechou, DIA zahajuje svou činnost

30. března 2023

Od 1. dubna 2023 začíná fungovat Digitální a informační agentura (DIA), která bude mít na starosti digitalizaci veřejné správy. Cílem vzniku DIA je posílit a sjednotit digitální transformaci veřejné správy, zlepšit poskytované služby občanům, umožnit strategické financování a zlepšit digitální úroveň České republiky v rámci Evropy. Agentura se bude věnovat například správě a vývoji Datových schránek, Portálu občana, kontaktním místům Czech POINT a Základním registrům. Jedním z prvních projektů bude také nový digitální doklad.

Tisková zpráva (pdf)

Příloha tiskové zprávy (pdf)