DIA testuje zapojení umělé inteligence do legislativního procesu

Digitální informační agentura (DIA) pracuje na implementaci zákona, který si klade za cíl výrazně usnadnit občanům komunikaci s úřady. Jedná se o zákon o právu na digitální služby (ZoPDS). Zjednodušeně řečeno, podle ZoPDS by úřady neměly po občanech požadovat dokládání dokumentů nebo údajů, které jsou jim pro výkon jejich agendy již zpřístupněny.  

Nicméně řada předpisů může být v rozporu s tímto zákonem, jelikož po občanech vyžadují doložení dokladů, průkazů a různých osvědčení, která již úřady mají ve svých evidencích. V některých případech dokonce vyžadují osobní přítomnost občana.

Identifikovat, kde všude české předpisy mohou být v rozporu se ZoPDS, je však velmi obsáhlý úkol. DIA se proto rozhodla, že si pro větší efektivitu přizve na pomoc umělou inteligenci.


Umělá inteligence nejdříve zmapuje předpisy

V první fázi projektu umělá inteligence zmapuje předpisy napříč celým právním řádem a identifikuje ty, ve kterých úřady po občanech vyžadují doložení různých dokumentů nebo osobní přítomnost. Předpokladem je, že umělá inteligence narazí i na zmínky, které by člověk přehlédl.

Technologie vypracuje i analýzu, díky které bude mít projektový tým k dispozici přehledné interaktivní rozhraní. V rámci rozhraní bude možno analyzovat výskyt a prokliknout se až na úroveň jednotlivých ustanovení.


Technologie může pomoci i s návrhem novely

V druhé fázi projektu bude testováno, do jaké míry může generativní umělá inteligence pomoci i s přípravou návrhu zákona, který by mohl novelizovat předpisy identifikované v první fázi. V takovém případě by ale samozřejmě následovala revize ze strany právníků, kteří by před uvedením do legislativy tento návrh zkontrolovali a dále upravili.

„Příprava projektu a všechny jeho fáze vyžadují zásadní lidský vstup. Naproti tomu každý výstup bude třeba vyhodnotit a dopracovat právníky. Nemáme tedy ambice připravit o práci legislativce, ale otestovat, jak může právníkům AI pomoci soustředit se na vysoce odborné činnosti a uvolnit jim ruce od rutinních úkolů,“ říká k projektu Adam Jareš, pověřený řízením Odboru právního a legislativního DIA.

DIA na tomto projektu spolupracuje se společností Born Digital, která doporučila projekt realizovat s pomocí vhodné kombinace AI technologií, včetně velkých jazykových modelů (LLM), mimo jiné například s využitím služby Azure OpenAI. O zapojení do projektu projevily zájem i některé další ústřední orgány státní správy.

Zpět