Povinně zveřejňované informace

Výsledky proběhlých kontrol u povinných subjektů podle zákona č. 99/2019 Sb., o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací

Digitální a informační agentura zveřejňuje v souladu s § 26 zákona č. 255/2012 Sb., o kontrole (kontrolní řád) obecné výsledky kontrol provedených na orgánech veřejné správy.

Rok 2023
V roce 2023 byly odborem eGovernmentu uskutečňovány kontroly povinných subjektů zaměřené na plnění povinností stanovených zákonem č. 99/2019 Sb., o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací a o změně zákona č. 365/2000 Sb., o informačních systémech veřejné správy a o změně některých dalších zákonů ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o přístupnosti“), a návaznými prováděcími právními předpisy.

Předmět a výsledky kontroly:
Kontroly byly v tomto období zaměřeny na 2 klíčové oblasti:


  • Plnění ustanovení § 4 zákona č. 99/2019 Sb., o přístupnosti, kdy povinný subjekt zajistí, aby jím spravované internetové stránky a mobilní aplikace byly přístupné, a to tím, že je pro jejich uživatele, zejména pro osoby se zdravotním postižením, učiní vnímatelnými, ovladatelnými, srozumitelnými a stabilními.

  • Plnění ustanovení § 8 zákona č. 99/2019 Sb., o přístupnosti, kdy povinný subjekt na všech jím spravovaných internetových stránkách v přístupném formátu zveřejní a aktualizuje prohlášení o přístupnosti internetové stránky.

V roce 2020 proběhlo 151 kontrol internetových stránek (metoda zjednodušeného sledování: 138 subjektů; metoda důkladného sledování: 13 subjektů).

V roce 2021 proběhlo 159 kontrol internetových stránek (metoda zjednodušeného sledování: 148 subjektů; metoda důkladného sledování: 11 subjektů). V roce 2021 se začaly kontrolovat mobilní aplikace, celkem 17 mobilních aplikací.

V roce 2022 proběhlo 341 kontrol internetových stránek (metoda zjednodušeného sledování: 289 subjektů; metoda důkladného sledování: 24 subjektů; opakovaná kontrola: 28 subjektů). Současně bylo zkontrolováno celkem 19 mobilních aplikací (17 mobilních aplikací + 2 opakované kontroly).

V roce 2023 proběhlo 451 kontrol internetových stránek (metoda zjednodušeného sledování: 420 subjektů; metoda důkladného sledování: 30 subjektů; opakovaná kontrola: 28 subjektů). Současně bylo zkontrolováno celkem 19 mobilních aplikací, které se musejí testovat hloubkovou kontrolou.

Vzorek vybraných subjektů zahrnoval internetové stránky různých úrovní správy (od malých obecních úřadů, krajských úřadů až po ministerstva či jimi založené právnické osoby).

Vzorek zahrnoval také internetové stránky odrážející v co největší míře různorodost služeb poskytovaných subjekty veřejného sektoru, a to v oblasti: sociální správy, zdravotnictví, dopravy, vzdělání, kultury.

Při kontrolách přístupnosti byly v roce 2023 zaznamenány následující nedostatky:


  • zveřejnění a aktualizace prohlášení o přístupnosti internetové stránky dle zákona o přístupnosti

  • kritérium 1.2. Název, funkce, hodnota – jde o kritérium, které u všech prvků uživatelského rozhraní (jako jsou mimo jiné prvky formuláře, odkazů a prvky generované skripty) umožňuje programově určit název a funkci.

  • kritérium 4.3 Minimální kontrast – což znamená, že vizuální podoba textu a textu ve formě obrázku má kontrastní poměr minimálně 4,5:1.

  • kritérium 4.4 Účel odkazu (v kontextu) – což znamená, že účel každého odkazu může být určen pouze ze samotného textu odkazu nebo z textu odkazu spolu s jeho programově určeným kontextem.

  • kritérium 3.1 Informace a vzájemné vztahy – což znamená, že informace, struktura a vzájemné vztahy sdělované prezentací lze programově určit nebo jsou dostupné ve formě textu.

  • kritérium 1.1 Textové alternativy – což znamená, že má být veškerý netextový obsah opatřený textovými alternativami, které je možné podle potřeby převést do jiných formátů jako například zvětšené písmo, Braillovo bodové písmo, fonetický přepis či zjednodušený jazyk.

Ke zjištěným nedostatkům byla stanovena příslušná nápravná opatření. Povinné subjekty, u nichž nastala lhůta o podání zprávy o odstranění zjištěných nedostatků, byly předány následné zprávy s popisem odstranění identifikovaných nedostatků ve stanovených termínech.

Ve smyslu čl.8 směrnice o přístupnosti je monitorovací orgán povinen předložit Evropské komisi zprávu o výsledku sledování za první monitorovací období 2020-2021 v přístupném formátu.

Zpět